Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Ayakkabılar kuşkusuz kombinlerimizin en önemli tamamlayıcısıdır. Günlük yaşam koşuşturmacasında, özel davetlerde, iş görüşmeleri veya spor yaparken ayakkabı seçimlerimiz birbirinden farklıdır. Hepimizin dolabında onlarca çeşidi olan ayakkabıları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Gelin, bu dikkat edilmesi gereken hususlara bir göz atalım:

Görünüşü muhteşem, peki ama rahatlığı?

Ayakkabı seçerken, görünüşü kadar rahatlığını da göz önünde bulundurmalısınız. Klasik bir ayakkabı seçerken bile rahat olmasına özen gösterin. Zira, bütün gün üzerinde duracağınız ayakkabıların ayaklarınızı ağrıtmasını veya yara yapmasını istemezsiniz.

Yanlış ayakkabı seçimi sağlığınızı etkiliyor.

Ayağınıza uygun olmayan ayakkabı seçiminin sağlığınıza birtakım zararları vardır. Yanlış ayakkabı seçimi; ayağınızda bazı deformasyonlara, basma bozukluklarına veya vücudunuzda ağrılara yol açabilir. Ayrıca bazı kalitesiz malzemeler kullanılarak üretilmiş ayakkabılar; ayak kokusuna ve hatta kanserojen maddeler içerdiğinden ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. O yüzden kaliteli malzemeler ile üretilmiş ayakkabıları tercih etmeniz sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Ayağı sıkan ayakkabı, deformasyon sebebidir.

En çok yapılan hatalardan biri; ayak numaranızdan küçük ayakkabı seçimi ve ayakkabının zamanla genişleyeceğini düşünmektir. Ayak numaranızdan daha küçük numaralı ayakkabılar üstte de yazdığımız üzere ayağınızda birtakım deformasyonlara neden olabilir. O yüzden ayaklarınıza tam oturan bir ayakkabı seçimine özen gösterin.

Hava almayan ayakkabılar ayak sağlığı açısından kötü.

Evet, kötü malzemeler ile üretilmiş ve hava aldırmayan ayakkabı seçiminin kaçınılmaz sonu; ayak sağlığı sorunlarıdır. Bu ayakkabılar ayağınızda deri hastalıklarına ve koku oluşumuna neden olabilir. İyi malzemelerle üretilmiş ve hava aldıran ayakkabı seçimi ile bunların üstesinden gelebilirsiniz.

Ayakkabı denerken sadece tekini denemek en büyük hata!

Bazı insanlar ayakkabı denerken sadece tekini deneyip alıyorlar. Sadece tekini denemek ile ayakkabının rahatlığını anlamak pek mümkün değildir. Denerken ikisini de giyip mağaza içerisinde bir tur atın.  Böylece ayağınıza vurup vurmayacağını ve rahatlığını önceden anlamış olursunuz.

 

Kısacası, yukarıda bahsettiğimiz hususlar doğru ayakkabı seçiminin kilit noktalarıdır. Burada en önemli husus; seçtiğiniz ayakkabının ayaklarınıza uygunluğu ve ayakkabının kalitesidir. Ayakkabılar hakkında merak ettiğiniz her şey için diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz.