DERİ AYAKKABILARIN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Ayakkabılar kişiliğinizin yansımasıdır. Günlük hayatınızın ve özel günlerinizin vazgeçilmezi olan ayakkabılarınızın gerekli bakımlarını yapıyor musunuz? Ayakkabı bakımı, ayakkabılarınızın ömrünü uzatır. Günümüzde deri ayakkabılar, hem kaliteli hem de dayanıklı oluşuyla oldukça tercih ediliyor. Üstelik deri ayakkabıların bakımı da sanılanın aksine çok kolay!

Öncelikle uzun ömürlü bir ayakkabı kullanmak istiyorsanız, seçtiğiniz ayakkabının kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca ayakkabıların düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Bunun için birtakım ayakkabı temizleme malzemeleri mevcut. Bu temizlik malzemelerinin kaliteli olması gerekli, aksi takdirde ayakkabılarınızı mahvedebilirler. Yapılan en büyük hata, ayakkabıları yıkamaktır! Ayakkabıları yıkamak, yapısına zarar verdiği için silerek temizlemeniz daha doğru olacaktır. Hatta yumuşak bir fırça ile temizlemenizi tavsiye ederiz. Fırçanız yoksa yumuşak nemli bir bezle silmelisiniz. Deri ayakkabınızın bağcıkları bulunuyorsa, bağcıklarını sabun ve su ile yıkayabilirsiniz. Ayakkabılarınızı asla güneş altında bırakmayın! Güneş, derinin solmasına ve zamanla zarar görmesine neden olabilir. Diğer önemli bir husus, deri ayakkabıları her gün giymek çabuk yıpranmasına neden olacaktır. Ayrıca ayakkabı içinin de havalandırılması gerekli olduğundan, ayakkabınızı en az 2 günde bir giymeniz daha sağlıklı olacaktır. Deri ayakkabıları cila ile parlatmak; hem yeni gibi görünmesini sağlar hem de ayakkabınızın ömrünü uzatır. Ayda bir kez deri ayakkabılarınızı cilalayabilirsiniz. Ayakkabılarınızı giyip çıkarırken, ayakkabı çekeceği kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz! Ne kadar dikkat etsek de aslında ayakkabılar en çok giyilip çıkarıldığı esnada hasar görüyor. Ayakkabı çekeceği kullanmak bu hasarı azaltacaktır. Ayakkabılarınızı rafa kaldırdıysanız ve uzun bir süre giymeyecekseniz, içine gazete veya kağıt parçaları koyun. Böylece herhangi bir şekil bozukluğu olmayacaktır. Deri ayakkabılarınızın ıslanması uzun vadede yıpranmasına yol açar. Islanmamasına özen gösterin, kurutmak içinse herhangi bir kurutma makinesi vb. yapay ısıtıcılardan uzak durun.

Gördüğünüz gibi deri ayakkabı bakımının herhangi bir zorluğu yoktur. Deri ayakkabılarının kalitesi de bakımı kadar önemli bir unsurdur. Kalitesiz bir ayakkabıya ne kadar bakım yapsanız da kısa süre sonra yıpranacaktır. Kalite ve şıklık; gözleri üzerinizde toplamanın anahtarıdır!